Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil KSO korkonet.biz Korkonet.info

Zaawansowane

Re: Wraca "stare" ?

31 sie 2010 - 22:05:31
Pozwalam sobie włączyć się do dyskusji.

Ostatnio zostałem złapany na radar - razultat 200 zł i 6 punktów. Oczywiście jechałem z prędkością bezpieczną w danych warunkach. Sytuacja typowa dla "robienia wyników" i generowania fikcyjnych wykroczeń: znak końca terenu zabudowanego w szczerym polu i samochód policyjny zaparkowany w zatoczce dla autobusów prawie oparty bagażnikiem o ten znak. Droga kompletnie pusta, noc, lekka mżawka. Widząc znak końca terenu zabudowanego zaczynam się rozpędzać, w oddali widzę ciemny samochód zaparkowany w zatoczce przodem do nadjeżdżających samochodów. Kilkanaście metrów przed zaparkowanym samochodem mam już ponad 80/h i w tym momencie w oknie samochodu pokazuje się ręka wymachująca podświetlaną pałą. Hamuję widząc, że z auta wyłazi umundurowany policjant. Co dalej, wiadomo.

Ale ciekawa jest kwestia techniczna. Otóż naciąłem się na nowe ustrojstwo o nazwie Iskra 1. Może mierzyć prędkość przez szybę radiowozu. Dopuszczalny kąt pomiaru do 10st. od osi jezdni - odpadają wszelkie argumenty o pomiarze nie w osi. Sygnał bardzo słaby przy czasie pomiaru ok. 80ms - niewykrywalny przez starsze antyradary a wszystkie nowsze które go namierzą i zasygnalizują - to już jest po pomiarze i kontrolowane hamowanie jest nieskuteczne.

Nie ukrywam, że wdałem się w dyskusję o bezsensie takich działań i tu obaj policjanci przyznali mi rację. Na argument jednak, że żaden przepis nie zabrania im używania rozumu odpowiedzieli uprzejmie, że przepis nie ale komendant tak. Polecenie jest wyraźne, że mają robić wyniki a nie używać rozumu.
Konkludując podejrzewam, że to jedna z przyczyn dla której 5000-6000 ludzi musi zginąć co roku na drogach w Polsce.

Wydaje mi się, że jest prosty sposób na tego typu działania pozaumysłowe tym bardziej, że znakomita większość kierowców jeździ względnie poprawnie i można im pozostawić swobodę oceny sytuacji.

Mianowicie wprowadzić przepis który pozwala traktować ograniczenie prędkości nie obligatoryjnie ale jako prędkość zalecaną. Jakie argumenty za:

1. Ograniczenie jest informacją dla kierowcy, że w danym miejscu mogą wystąpić okoliczności wymagające zwiększenia uwagi i ograniczenia prędkości. Jeżeli jednak stwierdzi że takie okoliczności nie występują to prędkości zmniejszać nie musi i jednocześnie nie jest narażony na sankcje ze strony policji.

2. Policja zajmuje się tylko tymi kierowcami którzy stwarzają rzeczywiste zagrożenie a nie "robi wyniki" i generuje fikcyjne wykroczenia.

3. Znika problem "Tłuczenia kasy" przy pomocy fotoradarów przez różne służby gminne i straże miejskie. Zdjęcie z fotoradaru może oczywiście służyć jako dokumentacja zagrożenia ale zważywszy, że da się w ten sposób wykorzystać może jedno na kilka tysięcy, stawia to ten "business" pod znakiem zapytania.

4. Kierowcy przestają być wreszcie traktowani jak idioci co paradoksalnie może skutkować zwiększoną kulturą jazdy i większym bezpieczeństwem na drodze.

No tak, ale takie zmiany wymagałyby od policji użytkowania rozumu i sprawnych, kompetentnych działań - to już prędzej papież nawróci się na islam!
Temat Autor Wysłane

Wraca "stare" ?

bogus 26 sie 2010 - 09:06:03

Re: Wraca "stare" ?

lucyfer 27 sie 2010 - 08:42:39

Re: Wraca "stare" ?

wojstan 31 sie 2010 - 22:05:31

Re: Wraca "stare" ?

lucyfer 01 wrz 2010 - 19:25:40

Re: Wraca "stare" ?

bogus 21 paź 2010 - 15:15:40

Re: Wraca "stare" ?

lucyfer 21 paź 2010 - 17:11:17



Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować