Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil KSO korkonet.biz Korkonet.info

Zaawansowane

Re: Fotoradar =jak sie zachować??

30 gru 2006 - 17:39:04
Czeczen napisał(a):

> a czy nie podlega przypadkiem przedawnieniu??

Rok albo dwa, o ile się nie mylę. Przez tyle czasu nie przeciągniesz sprawy.

> i jesli mam juz przyjąć czy mimo tego ze na zdjęciu jestem ja
> ,Mama moze wziąćś go na siebie mówiąc że to ona
> kierowała...[samochód jest na nia i wezwanie tez...]

Stricte według polskiego prawa nie może, bo u nas musi być jasno określona osoba sprawcy. Gdyby zdjęcie było całkowicie nieczytelne, a ona by się przyznała, to by to przeszło. Ale widok na zdjęciu osoby wyraźnie innej, niż Mama, formalnie tę możliwość zamyka. W innych krajach są ustawowe uregulowania pozwalające na ukaranie właściciela pojazdu jeżeli nie chce podać, kto kierowal.

Inna opcja - Mama odmawia podania osoby kierującego. Mogą ją wtedy ukarać z Kodeksu Postępowania w Sprawach o Wykroczenia, przewidującego grzywnę za odmowę udzielenia informacji o tożsamości własnej bądź osoby trzeciej organom uprawnionym do legitymowania osób. Wtedy może dostać zdaje się do 500 zł grzywny (ale nie wiem, czy to jest górne ograniczenie, natomniast w Warszawie tyle sąd godzki "przyznaje" ), za to nikt nie dostaje punktów karnych, bo nie stwierdzono sprawcy wykroczenia. Z tym że pamiętaj iż ukaranie z tego paragrafu nie zamyka sprawy wykroczenia w potaci przekroczenia prędkości. I jeżeli np. pan dzielnicowy mający takie zdjęcie rozpozna Cię na nim pod domem, spokojnie może spowodować oskarżenie Ciebie przed sądem grodzkim. Nie ma tu mowy o podwójnym karaniu, bo będą dwie różne osoby ukarane za dwa różne wykroczenia.

> Nie rozumiem tez pojec komenda lokalna i pierwotna.,

Pierwotna to jest ta, na której terenie popełniono wykroczenie. I to ona wnioskuje o wysokość kary - punkty przydziela sztywno, ale mandat może być widełkowy - od do. Jeżeli to ta komenda dopada sprawcę, to może zmienić wysokość mandady na niższy (albo wyższy). Jeżeli sprawca mieszka gdzie indziej, to w ramach tzw. pomocy prawnej zleca komendzie na tamtym terenie (którą nazywam lokalną - dla Ciebie) namierzenie Cię i ukaranie. Czyli ta komenda musi wykonać działanie w zakresie zleconym, nie mogąc już zmieniać wysokości mandatu. Z kolei jeżeli sprawa trafia w końcu do sądu grodzkiego, nie jest on w żaden sposób związany wysokością mandatu wnioskowanego przez komendę i może ukarać grzywną niższą bądź wyższą, do 5 000 zł. W wypadku uznania winnym, policja wlepi Ci pounkty w wysokości o jaką wnioskowała, choć dla mnie mechanizm tego postępowania jest nadal mocno wątpliwy prawnie.

> Jestem z cz-wy a wezwanie przyszło z Kamiennicy Polskiej
> oddalonek o jakies 30 km...
>

To znaczy że raczej nie ma możliwości negocjowania mandatu, bo to jest w ramach pomocy prawnej.

> Czy jest mozliwość anulowania takiego mandatu??Bo znajoma ma
> taką moc...

Rozejrzyj się wokół siebie i powiedz mi, czego w tym kraju nie da się "załatwić"? grinning smiley Z tego co widzę w mediach, to chyba tylo tego, żeby było normalnie grinning smiley

A skoro znajoma ma moc, to zapytaj jej, jak daleko ta moc sięga - my na forum tego nie wiemy.



Lucyfer One good turn deserves another Lucyfer
Temat Autor Wysłane

Fotoradar =jak sie zachować??

Czeczen 29 gru 2006 - 19:16:08

Re: Fotoradar =jak sie zachować??

lucyfer 29 gru 2006 - 21:45:12

Re: Fotoradar =jak sie zachować??

Czeczen 30 gru 2006 - 11:48:31

Re: Fotoradar =jak sie zachować??

lucyfer 30 gru 2006 - 13:05:02

Re: Fotoradar =jak sie zachować??

Czeczen 30 gru 2006 - 16:24:32

Re: Fotoradar =jak sie zachować??

lucyfer 30 gru 2006 - 17:39:04

Re: Fotoradar =jak sie zachować??

Fester 30 gru 2006 - 12:08:35

Re: Fotoradar =jak sie zachować??

Sowa 25 sty 2007 - 14:25:47

Re: Fotoradar =jak sie zachować??

lucyfer 25 sty 2007 - 16:44:15

Re: Fotoradar =jak sie zachować??

Sowa 26 sty 2007 - 00:53:11

Re: Fotoradar =jak sie zachować??

lucyfer 26 sty 2007 - 09:36:49



Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować