Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil KSO korkonet.biz Korkonet.info

Zaawansowane

Re: Awantura o karykatury proroka

09 lut 2006 - 22:03:05
lucyfer napisał(a):

>
> ... Co o tej całej sprawie sądzicie? Bo dla mnie wyskok Rzepy to po
> prostu szczeniacka bufonada.
>

Troszkę cytatów - nie wiem czy dobranych reprezentatywnie:
... Jestem bardzo ostrożna, gdy słyszę argument o obrazie uczuć religijnych. Ta kategoria, czy to w islamie, czy w religii katolickiej, jest niesłychanie podejrzana, bo nader często służy jako knebel dla wolności wypowiedzi. Uczucia muzułmanów można przecież obrazić zwykłym wizerunkiem Mahometa, nie trzeba do tego nawet karykatury. To szaleństwo! W demokracji wolność wypowiedzi idzie w parze z wolnością wyznania. Jedna i druga muszą być respektowane. Nie może tak być, by jakieś wyznanie domagało się ograniczenia wolności opinii, bo równie dobrze może domagać się ograniczenia wolności wyznawania innych religii. Fundamentalne swobody powinny być bezwzględnie szanowane, nawet wtedy gdy są wykorzystywane w sposób niewłaściwy, niesmaczny czy po prostu głupi. ...
... Premier otacza się młodymi ludźmi, którzy nie mają doświadczenia w obronie swobód obywatelskich, bo nigdy nie dane im było żyć w komunizmie. Nie zdarzyło się, by jakikolwiek premier interweniował w sprawie karykatur w tygodniku „Nie” ...
... Mam jednak obawy, że ten rząd, zmierzając w kierunku autorytaryzmu, traktuje przemoc i ograniczenie wolności mediów jako uzasadnione i skuteczne narzędzia politycznej walki. Stąd niechęć dla swobody wypowiedzi i obojętność wobec przemocy. Choć nadal nie rozumiem, skąd ta pokora wobec islamu. ...
... ja myślę, że jeśli ktoś czuje się urażony w swoich uczuciach religijnych jakąś karykaturą czy zdjęciem, to albo jest pieniaczem, albo prymitywem, albo jego wiara jest tak powierzchowna, że cokolwiek wystarczy, by ją naruszyć. Pewnie też tak jest, że ci, których obrażają różne wydarzenia artystyczne czy pseudoartystyczne, są ludźmi o niesłychanie ciasnych horyzontach. To ludzie, których świat zamyka się w bardzo małej skali i dla których wszelka obcość, inność, twórczość jest zagrożeniem. Reagują więc paniką i histerią. Niestety, właśnie na tych uczuciach żerują niektórzy politycy, podobnie jak żerują na autorytecie Kościoła. I daje to efekty, których właśnie jesteśmy świadkami. Premierowi nie chodziło o obronę islamu, nie chodziło o zabranie głosu w sprawie wolności wypowiedzi. Chodziło wyłącznie o doraźny efekt polityczny ...

Całość do poczytania: [www.zw.com.pl]
Być może niektóre z osądów są zbyt mocne, jednak pod wymową całości podpisuję się przednimi i tylnymi kończynami.



Marcus
Temat Autor Wysłane

Awantura o karykatury proroka

lucyfer 05 lut 2006 - 21:12:20

Re: Awantura o karykatury proroka

Wiesiek 05 lut 2006 - 22:28:04

Re: Awantura o karykatury proroka

lucyfer 06 lut 2006 - 10:54:36

Re: Awantura o karykatury proroka

Nemo 06 lut 2006 - 19:41:28

Re: Awantura o karykatury proroka

lucyfer 06 lut 2006 - 20:06:06

Re: Awantura o karykatury proroka

Taki dykktator 07 lut 2006 - 20:07:28

Re: Awantura o karykatury proroka

lucyfer 07 lut 2006 - 20:23:04

Re: Awantura o karykatury proroka

Taki dykktator 07 lut 2006 - 21:09:13

Re: Awantura o karykatury proroka

Wiesiek 08 lut 2006 - 09:44:50

Re: Awantura o karykatury proroka

lucyfer 08 lut 2006 - 10:10:24

Re: Awantura o karykatury proroka

Wiesiek 08 lut 2006 - 11:09:37

Re: Awantura o karykatury proroka

lucyfer 08 lut 2006 - 12:24:32

Re: Awantura o karykatury proroka

Dykktator 08 lut 2006 - 19:26:44

Re: Awantura o karykatury proroka

Marcus 09 lut 2006 - 22:03:05

Re: Awantura o karykatury proroka

lucyfer 10 lut 2006 - 09:30:09

Re: Awantura o karykatury proroka

Marcus 11 lut 2006 - 23:06:01

Re: Awantura o karykatury proroka

lucyfer 11 lut 2006 - 23:22:49



Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować